Gönen Fren Test

Gönen Fren Test

 

Fren; bir makinenin, otomobil, otobüs vb. gibi bir taşıtın hızını kesmeye ya da gerektiğinde onu durdurmaya yarayan bir düzenektir. Kelime anlamı dışında ise araç kullanırken bizleri hayata ve yola bağlayan en önemli detaydır. Fren testi ile aracınızın frenlerinde herhangi bir problem olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.


Fren Testi ise alımını yapmak istediğiniz veya satışını gerçekleştireceğiniz aracınızda kontrol edilmesi gereken özelliklerin içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun en önemli nedeni 2. El araç alımlarında ülkemizin yol şartlarının göz önüne alınarak, araçlarda tahribatın yüksek olabileceği gerçeğidir.


Fren testi, oto ekspertiz incelemesi amacıyla Gönen Dynobil Oto Ekspertize  getirdiğiniz aracınızın öncelikle test alanına alınmasıyla başlar. Test alanında aşağıda resmini göreceğiniz fren testi cihazı bulunmaktadır. Burada işin ehli ustalarımız tarafından aracınız fren test cihazına yerleştirilir ve ustalarımızın aracın koltuğuna geçmesi ile frenlemeyi sağlayan fren sistemi elemanları kontrol edilir. Bu test sayesinde lastikler, balata ve disklerdeki arızalar, el freni ve fren tutuşu, sağa sola sapmalar gibi tüm durumlar test edilir ve raporlanarak oto rapora eklenerek tarafınıza teslim edilir.


Fren testinde ayrıca aşağıdaki noktalarda, detaylı inceleme sonrası oto rapora eklenir.

 

Fren Kuvveti ve Dengesinin Saptanması


Dört Tekerleğin Maksimum Fren Kuvveti Ölçümü


Pedal Kuvveti Ölçümü


Frenleme Boyunca Denge Kontrolü


Frenleme Şiddetine Göre Dört Tekerleğin Performansa Katkı Ölçümü


Farklı Frenleme Şiddetinde Ön Arka Fren Yüzdesi Hesaplanması


Arka Fren Kısıtlayıcı Kontrolü


ABS Öncesi Fren Kontrolü


Hidrolik Sıvısı, Fren Diski ve Balataları Kontrolü


ABS

 

İlgili Resimler

Öne Çıkarılanlar

Süspansiyon testi merkezimiz

Araçlarda elektronik ya da